
Nätverksträff för värdinnor, värdar, kockar och miljösamordnare
Kursfakta
Kursperiod
Deltagaravgift
Kontaktperson
-
christina.bernerus@svenskakyrkan.se
-
031-771 30 22
Syftet med den här träffen är som vanligt att vi ska lära av varandra, men vi kommer även att få lyssna på ett par inspirerande föreläsare.
Dagarna är ett samarrangemang mellan Göteborgs stift, Helsjön folkhögskola och Sensus studieförbund. Reser du kollektivt tar du buss 744 från Kungsbacka. Åker du bil så försök att samåka.
Schema
Måndag 4 maj
9:30 Drop in, kaffe och macka
10:00 Välkommen! Intro och presentationer
10:30 ”Hållbara församlingar” Olle Philipsson, präst
12:00 Lunch
13:00 ”Ett hållbart dukat altarbord” Torrid Bengtsson
14:30 Fairtradefika + info om Fairtrade
15.30 ”Hållbart konsumtion”, vi odlar mikrogrönt
17:00 Kvällsmat
18:00 En gemensam lugn stund ute i det fria
19.00 Mässa i kapellet därefter ostbricka i Texelsalen
Tisdag 5 maj
7.45-8.30 Frukost
8.50 Morgonbön i kapellet, nyckelinlämning,
09:15 ”Fred med jorden” Lina Alsterlund, inkl. fika och gruppsamtal
11.30 Tips och recept för dietkoster med Helsjöns kockar Karin & Johanna
12.00 Utvärdering, avslutning
12:30 Lunch
Ansök till kursen
Folkbildning
På Helsjön arbetar vi med folkbildning. Det betyder bland annat att vi övar oss i demokrati, samhällsansvar och gemenskap. Att få mötas och lära tillsammans är viktiga delar av vår verksamhet. Vi tror att alla har något att bidra med och att ingen kommer hit som ett blankt papper. Genom att ta vara på varandras erfarenheter och perspektiv kan vi förstå världen och oss själva bättre.
Att gå på folkhögskola är mer än att bara läsa sina ämnen. Alla deltar i gemensamma samlingar och aktiviteter. Det kan till exempel handla om föreläsningar, aktivitetsdagar och kulturupplevelser där vi får uppleva saker med varandra över kursgränserna. Den bredd detta ger åt studierna bidrar till vårt mål att lärandet ska räcka hela livet. Till Helsjön får du komma som du är för att växa och utvecklas tillsammans med andra.