fbpx

Kontakt

  • 0320-20 58 30

  • info@helsjon.se

  • Helsjön folkhögskola
    Helsjön 1
    519 90 Horred

Hitta personal

Hanna Isaksson

Skoladministratör

hanna.isaksson@helsjon.se
0320 – 20 58 30

Annika Berg

Studierektor, lärare på Allmän kurs, matematik

annika.berg@helsjon.se
0320 – 20 58 30

Marianne Karlsson

Kursgårdsansvarig, bokning av kurs och konferens

marianne.karlsson@helsjon.se
0320-20 58 30

Lise-Lotte Wallin

Rektor, lärare och kursansvarig för Kyrkans grundkurs

lise-lotte.wallin@helsjon.se
0320-20 58 30

Leif Sternfeldt

Ekonomi och fastighetsansvar

leif.sternfeldt@helsjon.se
0320-20 58 30

Johannes Adrian

Lärare på Allmän kurs

johannes.adrian@helsjon.se
0320-20 58 30

Anna Aspegren

Ansvarig för allmän kurs, Bibliotekarie

anna.aspegren@helsjon.se
0320-20 58 30

Elise Arnell

Ansvarig för Lärarassistentutbildningen, Lärare på Allmän kurs

elise.arnell@helsjon.se
0320-20 58 30

Dan Evmark

Lärare på Musiklinjen, undervisar i improvisationspiano, arrangering & komposition, ensemble, brukspiano och musikteori

dan.evmark@helsjon.se
0320-20 58 30

Jenny Hermansson

Lärare på Allmän kurs

jenny.hermansson@helsjon.se
0320-20 58 30

Mikko Hildén

Lärare på Musiklinjen, undervisar i gitarr, ensemble, improvisation och gehör

mikko.hilden@helsjon.se
0320-20 58 30

Ulrika Johansson

Linjeledare för Musiklinjen, undervisar i sång och sångensemble

ulrika.johansson@helsjon.se
0320-20 58 30

Leif Jonsson

Lärare på Musiklinjen, undervisar i trumset, slagverk och rytmensemble

leif.jonsson@helsjon.se
0320-20 58 30

Peter Landgren

Lärare på skolans teologiska utbildningar

peter.landgren@helsjon.se
0320-20 58 30

Sonja Saras

Lärare på Musiklinjen, undervisar i pianospel, gehörslära, kammarmusik, ensembleledning och kör

sonja.saras@helsjon.se
0320-20 58 30

Kalle Widén

Lärare på Musiklinjen, undervisar i musikproduktion och ensemble

kalle.widen@helsjon.se
0320-20 58 30

Gabriella Åberg

Lärare på kursen Odlarglädje och skapelsekärlek, kursansvarig för Anhörigkonsulent – fördjupning

gabriella.aberg@helsjon.se
0320-20 58 30

Gunnar Åberg

Lärare på Allmän kurs

gunnar.aberg@helsjon.se
0320-20 58 30

Daniel Älverbrandt

Lärare i japanska, engelska och religion

daniel.alverbrandt@helsjon.se
0320-20 58 30

Rebecka Adrian

Skolkurator

0320-20 58 30

Eva-Britt Ohlsson

Ekonom

eva-britt.ohlsson@helsjon.se
0320-20 58 30

Kia Björklund

Ansvarig för kök och städ

kia.bjorklund@helsjon.se
0320-20 58 30

Karin Hugerth

Internatföreståndare
Lärare Odlarglädje & skapelsekärlek

karin.hugerth@helsjon.se
0320-20 58 30

Tomas Pettersson

Kommunikatör

tomas.pettersson@helsjon.se


Hitta hit

Helsjön ligger i sydvästra Västergötland på gränsen till Halland, ca 6 mil från Göteborg och Borås, 3 mil från Varberg och Kungsbacka och 5 kilometer från Horred.

Kollektivtrafik
Det går pendeltåg från Göteborg till Kungsbacka. I Kungsbacka tar man buss 744 mot Horred. Det brukar ta ungefär en timme att åka från centralstationen. Du hittar resetider hos Västtrafik (obs välj hållplats Mark, Helsjön).

Tåg
Borås – Horred, alternativt
 Varberg – Horred,
för vidare transport med buss till Helsjön.
Mer info finns på sj.se eller vasttrafik.se

Med bil: E6 norrifrån
Ta av E6:an vid Fjäråsavfarten (Tjolöholm), kör vänster mot Fjärås 500m. Sväng sedan höger vid Shellmack, mot Horred. Följ därefter skyltningen mot Horred.

Med bil: E6 söderifrån
Ta av E6:an vid Varberg norr, mot Borås (riksväg 41), Kör mot Borås fram till Horred där skylt visar mot Helsjön 5 km.

Med bil: Väg 41 från Kinna, Borås
Kör söderut på väg 41 fram till Horred. Tag höger mot Helsjön (följ skylt).
Interaktiv vägbeskrivning finns hos Eniro.

Helsjön folkhögskola
Helsjön 1, 519 90 Horred

info@helsjon.se
0320-20 58 30