Kontakt

  • 0320-20 58 30

  • info@helsjon.se

  • Helsjön folkhögskola
    Helsjön 1
    519 90 Horred

Hitta personal

Annika Olsson

Städ

stad@helsjon.se

Ann Pettersson

Janne Mizera

Vaktmästare

janne.mizera@helsjon.se
0320-20 58 42

Sture Kransén

Vaktmästare

sture.kransen@helsjon.se
0320-20 58 44

Bokningar kursgården

Marianne Karlsson, kursgårdsansvarig

Konferens, kurser och läger

bokning@helsjon.se
0320-20 58 40

Ulrika Johansson

Linjeledare för Musiklinjen, undervisar i sång och sångensemble

ulrika.johansson@helsjon.se
0320-20 58 41

Mikko Hildén

Lärare på Musiklinjen, undervisar i gitarr, ensemble, improvisation och gehör

mikko.hilden@helsjon.se

Sandro Legan

Lärare på Musiklinjen, undervisar i trumset, slagverk och rytmensemble

info@helsjon.se

Helen Sällfors

Lärare på Musiklinjen. Undervisar i piano, kammarmusik och musikhistoria

helen.sallfors@helsjon.se

David Vessby

Lärare på Musiklinjen, undervisar i improvisationspiano, ensemble, musikproduktion, musikteori och brukspiano

david.vessby@helsjon.se

Sara Borglin

Giovanni Ognissanti

Lärare, undervisar i italienska och svenska

giovanni.ognissanti@helsjon.se

Johan Örtlund

Lärare på Musiklinjen, undervisar i kontrabas, elbas, musikteori, gehör, ensemble och improvisation

johan.ortlund@helsjon.se

Sofia Nordin

Teologpedagog, kursansvarig för Bibelskola Både&, undervisar i kyrkliga och teologiska kurser

sofia.nordin@helsjon.se

Alexander Ekhem

Vaktmästare

alexander.ekhem@helsjon.se
0320-23 16 42

Annika Olsson

Städpersonal

Tomas Pettersson

Karin Hugert

Ansvarig för internatet och
kursansvarig för Odlarglädje & skapelsekärlek

karin.hugert@helsjon.se
0320-20 58 34

Kia Björklund

Kökschef med ansvar för kök och städ

kia.bjorklund@helsjon.se
0320-20 58 35

Pernilla Tilly

Ekonom och fastighetsansvarig

pernilla.tilly@helsjon.se
0320-20 58 32

Rebecka Adrian

Skolkurator

rebecka.adrian@helsjon.se

 

Daniel Älverbrandt

Lärare, undervisar i engelska, japanska och teologi

daniel.alverbrandt@helsjon.se

Gunnar Åberg

Lärare, undervisar i datorkunskap, naturkunskap och foto & bildbehandling

gunnar.aberg@helsjon.se

Gabriella Åberg

Kursansvarig för Odlarglädje och skapelsekärlek samt Anhörigperspektiv – fördjupning

gabriella.aberg@helsjon.se

Peter Landgren

Lärare, undervisar på skolans teologiska utbildningar

peter.landgren@helsjon.se

Jenny Hermansson

Lärare, undervisar i matematik

jenny.hermansson@helsjon.se

Elise Arnell

Rektor och lärare, undervisar i psykologi

elise.arnell@helsjon.se
0320-20 58 38

Anna Aspegren

Kursansvarig för Allmän kurs och biblioteksansvarig.
Undervisar i konst, engelska och svenska

anna.aspegren@helsjon.se
0320-20 58 43

Johannes Adrian

Lärare, undervisar i hållbarhet & friluftsliv, historia, samhällskunskap och religion

johannes.adrian@helsjon.se

Lise-Lotte Wallin

Lärare, undervisar i skolans kyrkliga och teologiska kurser

lise-lotte.wallin@helsjon.se

Marianne Karlsson

Kursgårdsansvarig, bokning och konferens

marianne.karlsson@helsjon.se
0320-20 58 40

Annika Berg

Studierektor och lärare, undervisar i matematik

annika.berg@helsjon.se
0320 – 20 58 31

Hanna Isaksson

Skoladministratör

hanna.isaksson@helsjon.se
0320 – 20 58 30

Rebecca Malmsköld

Trädgårdsdesigner, trädgådsmästare och författare undervisar på kursen Odlarglädje och skapelsekärlek


Hitta hit

Helsjön ligger i sydvästra Västergötland på gränsen till Halland, ca 6 mil från Göteborg och Borås, 3 mil från Varberg och Kungsbacka och 5 kilometer från Horred.

Kollektivtrafik
Det går pendeltåg från Göteborg till Kungsbacka. I Kungsbacka tar man buss 744 mot Horred. Det brukar ta ungefär en timme att åka från centralstationen. Du hittar resetider hos Västtrafik (obs välj hållplats Mark, Helsjön).

Tåg
Borås – Horred, alternativt Varberg – Horred,
för vidare transport med buss till Helsjön. Mer info finns på sj.se eller vasttrafik.se

Med bil: E6 norrifrån
Ta av E6:an vid Fjäråsavfarten (Tjolöholm), kör vänster mot Fjärås 500m. Sväng sedan höger vid Shellmack, mot Horred. Följ därefter skyltningen mot Horred.

Med bil: E6 söderifrån
Ta av E6:an vid Varberg norr, mot Borås (riksväg 41), Kör mot Borås fram till Horred där skylt visar mot Helsjön 5 km.

Med bil: Väg 41 från Kinna, Borås
Kör söderut på väg 41 fram till Horred. Tag höger mot Helsjön (följ skylt). Interaktiv vägbeskrivning finns hos Eniro.

På skolans parkering finns laddstolpe för två elbilar.

Helsjön folkhögskola
Helsjön 1, 519 90 Horred

info@helsjon.se
0320-20 58 30