Kontakt

  • 0320-20 58 30

  • info@helsjon.se

  • Helsjön folkhögskola
    Helsjön 1
    519 90 Horred

Hitta personal

Annika Olsson

Städpersonal

Tomas Pettersson

Kommunikatör

tomas.pettersson@helsjon.se

Karin Hugert

Internatföreståndare
Undervisar i kursen Odlarglädje & skapelsekärlek

karin.hugert@helsjon.se
0320-20 58 34

Kia Björklund

Ansvarig för kök och städ

kia.bjorklund@helsjon.se
0320-20 58 30

Pernilla Tilly

Ekonom och fastighetsansvarig

pernilla.tilly@helsjon.se
0320-20 58 32

Rebecka Adrian

Skolkurator

0320-20 58 30

Daniel Älverbrandt

Lärare, undervisar i engelska, japanska och teologi

daniel.alverbrandt@helsjon.se
0320-20 58 30

Gunnar Åberg

Lärare, undervisar i datorkunskap, naturkunskap och foto & bildbehandling

gunnar.aberg@helsjon.se
0320-20 58 30

Gabriella Åberg

Lärare på kursen Odlarglädje och skapelsekärlek, kursansvarig för Anhörigkonsulent – fördjupning

gabriella.aberg@helsjon.se
0320-20 58 30

Kalle Widén

Lärare på Musiklinjen, undervisar i musikproduktion och ensemble

kalle.widen@helsjon.se
0320-20 58 30

Sonja Saras

Lärare på Musiklinjen, undervisar i pianospel, gehörslära, kammarmusik, ensembleledning och kör

sonja.saras@helsjon.se
0320-20 58 30

Peter Landgren

Lärare, undervisar på skolans teologiska utbildningar

peter.landgren@helsjon.se
0320-20 58 30

Leif Jonsson

Lärare på Musiklinjen, undervisar i trumset, slagverk och rytmensemble

leif.jonsson@helsjon.se
0320-20 58 30

Ulrika Johansson

Linjeledare för Musiklinjen, undervisar i sång och sångensemble

ulrika.johansson@helsjon.se
0320-20 58 30

Mikko Hildén

Lärare på Musiklinjen, undervisar i gitarr, ensemble, improvisation och gehör

mikko.hilden@helsjon.se
0320-20 58 30

Jenny Hermansson

Lärare, undervisar i matematik

jenny.hermansson@helsjon.se
0320-20 58 30

Dan Evmark

Lärare på Musiklinjen, undervisar i improvisationspiano, arrangering & komposition, ensemble, brukspiano och musikteori

dan.evmark@helsjon.se
0320-20 58 30

Elise Arnell

Lärare, undervisar i hållbarhet & friluftsliv, svenska och psykologi

elise.arnell@helsjon.se
0320-20 58 30

Anna Aspegren

Kursansvarig för Allmän kurs och biblioteksansvarig.
Undervisar i konst, engelska och svenska

anna.aspegren@helsjon.se
0320-20 58 30

Johannes Adrian

Lärare, undervisar i hållbarhet & friluftsliv, historia, samhällskunskap och religion

johannes.adrian@helsjon.se
0320-20 58 30

Lise-Lotte Wallin

Rektor, lärare och kursansvarig för Kyrkans grundkurs

lise-lotte.wallin@helsjon.se
0320-20 58 30

Marianne Karlsson

Kursgårdsansvarig, bokning av kurs och konferens

marianne.karlsson@helsjon.se
0320-20 58 30

Annika Berg

Studierektor och lärare, undervisar i matematik

annika.berg@helsjon.se
0320 – 20 58 30

Hanna Isaksson

Skoladministratör

hanna.isaksson@helsjon.se
0320 – 20 58 30


Hitta hit

Helsjön ligger i sydvästra Västergötland på gränsen till Halland, ca 6 mil från Göteborg och Borås, 3 mil från Varberg och Kungsbacka och 5 kilometer från Horred.

Kollektivtrafik
Det går pendeltåg från Göteborg till Kungsbacka. I Kungsbacka tar man buss 744 mot Horred. Det brukar ta ungefär en timme att åka från centralstationen. Du hittar resetider hos Västtrafik (obs välj hållplats Mark, Helsjön).

Tåg
Borås – Horred, alternativt Varberg – Horred,
för vidare transport med buss till Helsjön. Mer info finns på sj.se eller vasttrafik.se

Med bil: E6 norrifrån
Ta av E6:an vid Fjäråsavfarten (Tjolöholm), kör vänster mot Fjärås 500m. Sväng sedan höger vid Shellmack, mot Horred. Följ därefter skyltningen mot Horred.

Med bil: E6 söderifrån
Ta av E6:an vid Varberg norr, mot Borås (riksväg 41), Kör mot Borås fram till Horred där skylt visar mot Helsjön 5 km.

Med bil: Väg 41 från Kinna, Borås
Kör söderut på väg 41 fram till Horred. Tag höger mot Helsjön (följ skylt). Interaktiv vägbeskrivning finns hos Eniro.

På skolans parkering finns laddstolpe för två elbilar.

Helsjön folkhögskola
Helsjön 1, 519 90 Horred

info@helsjon.se
0320-20 58 30